یک ایده: خرید و فروش آنلاین کتاب دست دوم

توجه: در قسمت نظرات این پست افرادی کتابهایشان را به فروش گذاشته اند. مسئولیت این آگهی ها  به عهده این وبلاگ نیست و اعتماد به آنها نیز توصیه نمیشود.

تا به حال ایده های زیادی در ذهنم داشته ام. خیلی از ایده ها به فراموشی سپرده شد و خیلی از ایده ها را نوشتم. متاسفانه شاید بیش از ۹۰ درصد ایده هایم را اجرا نکردم. چون اکثر ایده هایی که به ذهنم میرسد، مرتبط با وب است، لازم است که خودم یک برنامه نویس وب حرفه ای باشم. و نیاز دیگر که یکی از آرزوهای دیرینه ام نیز هست، جمع کردن گروهی متشکل از اعضایی جوان، با انگیزه، متفکر، آینده نگر، صبور و پرتلاش میباشد. متاسفانه تا این لحظه که نتوانسته ام اعضای چنین گروهی را پیدا کنم و گروهمان سالهاست که دو نفره مانده است (حسین و من). اگر زودتر راه را پیدا میکردم و بیشتر تلاش میکردم، شاید امروز چند تایی از آن ایده ها را اجرا کرده بودم و به یافتن اعضای ایده آل گروه نزدیک تر شده بودم. از این بحث میگذرم و میروم سراغ همان بحث ایده ها. گفتم خوب حالا که ایده ها به مرحله ی اجرا نمیرسند و در ایران هم نمیشود از ثبت ایده و فروشش منفعت برد، پس خوب است هر از گاهی یکی شان را اینجا یا بین دوستان بگویم بلکه کسی پیدا شود و آن را اجرا کند. غم از دست دادن ایده هم ندارم. اگر خدا بخواهد همیشه ایده هایی هست که بشود اجرا کرد. ضمنا خوشحال میشوم که ایده اجرا بشود و منافع آن متوجه خود مردم شود.

مقدمه ای بنویسم و برویم سراغ ایده. متاسفانه فرهنگی که اغلب ما ایرانی ها در آن بزرگ شده ایم، فرهنگ نتوانستن، توسری، تنبلی و ناامیدی است. اگر بچه ای حرفی بزند به جای اینکه با تشویق بزرگتر ها مواجه شود تا رشد کند، شاهد خنده ها و ملامت هایشان خواهد بود. و همین میشود که رشد سنی کودک رابطه ای معکوس پیدا میکند با رشد خلاقیت فکری اش. من خودم را مثال میزنم. در خانواده ای بزرگ شده ام که نه تنها هیچ وقت مشوقی نداشته ام بلکه دائم دریافت کننده ی موج منفی از بعضی اعضای خانواده بوده ام و همیشه شاهد بی تفاوتی دیگر اعضای خانواده هستم. موانع زیادند. مثلا من سردرد های ژنتیکی ای دارم که وقتی به سراغم می آیند تمام یک روزم را هدر میدهند و واقعا هم نمیشود کاریشان کرد. من از خانواده ای هستم که در کل فامیلمان کسی پیدا نمیشود که کار بزرگی کرده باشد. و …. اما باید قبول کنیم اینها بهانه هایی بیش نیستند برای اینکه خودمان را گول بزنیم که کارهای بزرگ نکنیم. خودم هم خسته شده ام بس که اینها را بلدم اما کار و افکار این روزهایم را به جایی نرسانده ام. و به قول خودم آدم هر چه بیشتر حرف بزند کمتر عمل میکند. اما این تو بمیری های آخری که مینویسم  فرق دارد با آن تو بمیری ها. بگذریم. همه ی اینها را گفتم که این پیام را رسانده باشم: باید به خودمان اجازه بدهیم فکر کنیم. فکر را به عمل تبدیل کنیم. اشتباه کنیم. موانع را کنار بزنیم. تلاش کنیم و تلاش کنیم. پس حتی مسخره ترین افکار را هم مطرح کنیم، شاید اصلا مسخره نباشد و شاید اگر بد هستند با کمی فکر خوب بشوند. برویم سراغ ایده:

موضوع سیستم:

وبسایتی که کاربران با مراجعه به آن میتوانند دو کار انجام بدهند:

 1. کتاب دست دومشان را برای فروش به سایت معرفی کنند.
 2. برای کتاب دست دومی که در سایت وجود دارد درخواست خرید بدهند.

روش کلی کار سیستم:

مدیر سایت درخواست ها را میبیند. سوار موتورش میشود و میرود به آدرس درخواست دهنده ها و کتابهایشان را نقدا خریداری میکند. سپس آنها را برای فروش داخل سایت قرار میدهد. اگر کسی درخواست خرید کتاب(ها) را داد، باز مدیر سایت سوار موتورش میشود و میرود به آدرس خریدار و کتاب(ها) را نقدا میفروشد. این روند کلی کار سیستم است.

سیاست کاری سیستم:

ببینید روش کار این سیستم فرق دارد با روش کار فروشگاه های اینترنتی. هدف این سیستم فروش کتاب در سراسر کشور نیست. درون هر شهر فقط کتابهای دست دوم همان شهر خرید و فروش میشوند. ضمنا این کار به درد آدمهایی که دنبال شغل دوم میگردند نمیخورد. چون قطعا تا مدت ها به هیچ وجه سود قابل توجهی ندارد. این سیستم به درد دانش آموزان یا دانشجویانی میخورد که خرج یک زندگی روی دوششان نیست و میخواهند مشغول کاری باشند. (البته کاری که اگر دل به آن بدهند آینده دار است). ضمنا اگر قرار باشد واسطه هایی به میان کار بیاییند واقعا سود سیستم ناچیز میشود. مدیر سیستم اگر به کلاسش بر نمیخورد باید خودش پیک موتوری سیستم هم باشد تا کار اقتصادی و سودده شود.

سیاست مالی سیستم:

سود و توجیه پذیری اقتصادی این سیستم در تعداد بالای معاملات آن است. با این شرایط اقتصادی مملکت، اگر این کار روزی ۱۰،۰۰۰ تومان سود خالص بدهد باز هم خوب است. من وارد جزئیات نمیشود. فرض کنید هر کتاب دست دوم به ۴۵ درصد قیمت خریده شود و با ۸۰ درصد قیمت در سایت به فروش برسد. فرض کنید قانون سیستم این است:

 • اگر حداقل  ۱۰،۰۰۰ تومان کتاب برای فروش دارید درخواست بدهید تا بیاییم کتابهایتان را به ۴۵% قیمت پشت جلد بخریم.
 • اگر حداقل ۱۰،۰۰۰ تومان کتاب برای خرید میخواهید سفارش بدهید تا بیاییم و آنها را به ۸۰% قیمت پشت جلد به شما بفروشیم.

با این حساب توی هر سفارش ۳۵۰۰ تومان پول هست که اگر منهای هزینه بنزین، برق، اینترنت و استهلاک موتورسیکلت و رایانه مدیر بکنیم شاید ۲۰۰۰ تومان سود خالص بماند. اگر در روز ۵ سفارش اینطوری باشد، سیستم روزی ۱۰،۰۰۰ تا سود خواهد داد. با صرف زمانی حدود ۵ تا ۷ ساعت. خوب است نه؟

دلیل موفقیت سیستم:

کتاب چیزیست که همه مردم -به جز قشر خاصی!- آنرا برای خواندن میخواهند. کتاب کهنه را هم میشود خواند. فکر نمیکنم کسی بدش بیاید کتاب دلخواهش را با ۸۰ درصد قیمت درب منزلش دریافت کند! کسی هم بدش نمی آید کتابی را که سالها گوشه ی خانه خاک خورده با چند کلیک به پول نقد تبدیل کند!

شاید فکر کنید مردم میگویند: “اا! کتابمان را نصف قیمت بفروشیم و آن زالو صفت ها بروند ۳۵ درصد گرانتر بفروشند؟ نه خیر خودمان آگهی اینترنتی رایگان میزنیم و مستقیما به مشتری میفروشیم آن هم گرانتر!” و شاید فکر کنید اصلا سیستم رقیبی ساخته شود که مردم مستقیما کتابهایشان را با هم خرید و فروش کنند. اما نه خیر از قدیم گفته اند “سیلی نقد به از حلوای نسیه!”. مردم وقتی بخواهند چیزی را بفروشند دوست دارند ارزان بدهند اما همان موقع پولش را بگیرند و شرش را بکنند.

مزیت های سیستم:

 • ایجاد اشتغال در تمام شهرهای کشور.
 • کمک به اقتصاد مردم.
 • کمک به حفظ محیط زیست با جلوگیری از چاپ بیشتر کتاب و قطع بی رویه درختان.
 • احتمال بالای استقبال مردم و رونق گرفتن سیستم.

عیب های سیستم:

 • سرمایه نیاز دارد. شاید نیاز باشد حتی تا یک میلیون تومان موجودی کتاب داشته باشید!
 • نیاز به یک فضا برای نگهداری کتابها دارد.
 • اگر شهرتان آنقدر بزرگ باشد که این کار اقتصادی نباشد باید راه حل های دیگری پیاده کرد.
 • باید خود مدیر سیستم بی خیال آن شان کاذب مدیریتی اش بشود و پیک موتوری هم باشد. البته این عیب نیست.
 • شاید انتشاراتی ها ضرر کنند که البته بسیار بعید است.
 • شاید نتواند توقع ما ایرانیهای تنبل و زیاده خواه را -از آنجا که دوست داریم توی اداره پشت میز وقت تلف کنیم و پول بگیریم- بر طرف کند!

کلام آخر:

خوب، در هر صورت این ایده ای بود که بیان کردم. با نواقص زیاد و نقاط قوت پنهان. خوشحال میشوم نظراتتان را در موردش بگویید. موفقیت چنین سیستمی نکات ریز و جزئیات زیادی دارد که در بالا به آن نپرداختم. اگر کسی دوست داشت این ایده را اجرا کند به من بگوید تا طرح کامل این ایده را در اختیارش بگذارم. اگر هم کسی اجرا نکرد، ان شا الله روزی خودمان اجرایش خواهیم نمود.

اگر کسی از فکر خلاق خود و دیگران کمک بگیرد، کمی آینده نگری و صبر به خرج دهد و منافع گروهی را مقدم بر منافع شخصی فعلی اش بداند قطعا موفق خواهد شد. ما دنبال چنین آدمهایی میگردیم. ایده هایی زیادی در حال خاک خوردن اند. اگر اهلش هستید بگویید.

هر کاری تلاش، پررویی، صبر، پشتکار و خاک خوردن میخواهد.
نا برده رنج، گنج میسر نمیشود * مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد
باد آورده را باد میبرد …

19 نظر برای “یک ایده: خرید و فروش آنلاین کتاب دست دوم

 1. با سلام تعدادی کتاب رشته مدیریت برنامه ریزی آموزشی دست دوم تمیزچاپ سالهای اخیر با۳۰% تخفیف روی جلد به فروش میرسد.
  ۱- تمامی کتابهای دوره دانشپذیری به همراه کتابهای راهنما + نمونه سوالات(اشانتیون)
  ۲-شیوه های تغییر رفتار
  ۳-اصول تنظیم بودجه دولتی
  ۴-روشهای ارزشیابی آموزشی
  ۵-آموزش هنر در مدارس
  ۶-مبانی برنامه ریزی آموزشی
  ۷-اختلالات یادگیری
  ۸-مقدمات مدیریت آموزشی
  ۹-آشنایی با دفاد مقدس
  ۱۰-انقلاب اسلامی ایران
  ۱۱- مقدمات تکنولوزی آموزشی
  ۱۲- نظارت وراهنمایی تعلیماتی
  ۱۳-مقدمه بر برنامه ریزی آموزشی
  ۱۴-جمعیت وتنظیم خانواده
  ۱۵-مدیریت اسلامی
  ۱۶-تفسیر موضوعی قران

  Thumb up Thumb down 0

 2. سلام من یه سری کتاب فوق العاده خوب واسه کنکوریهای کارشناسی ارشد IT و مهندسی نرم افزار دارم..که کاملا تمیز و دست نخوردن..کتابا جدیدن و من بخاط مشگلی که برام پیش اومد نتونستم ادامه بدم خوندنمو..برا همین میخوام زیر قیمت بفروشم چون میدونم خیلیها نیاز دارن
  کتاب ساختمان گسسته پوران پژوهش چاپ بهار ۹۲—
  کتاب طراحی الگوریتم پوران پژوهش چاپ بهار ۹۲…
  کتاب هوش مصنوعی پوران پژوهش چاپ بهار ۹۲…
  کتاب سیستم عامل پارسه دکتر حقیقت جدید..
  کتاب شبکه های کامپیوتری پارسه دکتر حقیقت جدید…
  کتاب تئوری های مدیریت پارسه جدید..
  پی نوشت:درباره کتابهای پارسه همینطور که میدونین قیمت اصلی موسسه ۳۰۰۰۰ به بالاست و من اینجا با کمتر از ۱/۳ میفروشم..
  اینم شماره تماسم :۰۹۳۶۷۶۷۴۲۳۷

  Thumb up Thumb down 0

 3. فهیمه جلیلی

  سلام. من لیست کتابهایم را برای فروش خدوتتان ارائه می دهم. تعدادی از کتابهایم نو هستند که اصلا استفاده نکرده ام و تعدادی دست دوم:
  کتابهای نو:
  اصول تجزیه دستگاهی برای کارشناسی ارشد رشته شیمی- جلد ۱
  اصول تجزیه دستگاهی برای کارشناسی ارشد رشته شیمی- جلد ۲
  شیمی فیزیک ایرا لوین- جلد ۱
  شیمی فیزیک ایرا لوین- جلد ۲
  شیمی معدنی پیشرفته
  شیمی آلی پیشرفته کری
  کتابهای آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد رشته شیمی از انتشارات پردازش:
  شیمی تجزیه- جلد۱
  شیمی تجزیه- جلد۲
  شیمی فیزیک- جلد ۱
  شیمی فیزیک- جلد ۲
  شیمی معدنی
  کتابهای آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی از انتشارات پارسه:
  انتقال حرارت – جلد ۱
  انتقال حرارت – جلد ۲
  مکانیک سیالات
  طراحی راکتور
  ریاضیات
  کنترل فرایند
  کتابهای رشته شیمی پیام نور:
  شیمی عمومی میر شکرایی
  آزمونهای فراگیر رشته شیمی پیام نوذ
  سایر کتابهای دانشگاهی:
  معادلات دیفرانسیل- جلد ۱
  معادلات دیفرانسیل- جلد ۲
  ریاضیات مهندسی ادیبی و بنی فاطمی
  نگذشی بر طیف سنجی
  بستنی (تولید و فرایند
  در صورت تمایل با شماره ۰۹۳۷۵۸۲۶۸۷۸ تماس بگیرید

  Thumb up Thumb down +1

 4. سلام،حدودا ۲۵کتاب رمان دارم از مودب پور و …قصد فروش دارم با قیمت رضایت بخش اگر قصد خرید دارید بگید تا اسامیش رو بگم. ممنون

  Thumb up Thumb down +1

 5. سلام دوستانی که جزوات کنکور دکتری حقوق عمومی مدرسان شریف رو دارن و قصد فروش …
  به این شماره تماس بگیرین … ممنونم …
  ۰۹۳۶۴۹۸۰۵۳۶ علی

  Thumb up Thumb down 0

 6. سلام

  من این کتابها رو به ارزان ترین قیمت برای فروش گذاشتم.

  ۱٫ اخلاق پروتستان و روح سرمایه داری / ماکس وبر .- سمت – قیمت ۱۰۰۰ تومان سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴٫
  ۲٫ روزنامه نگاران ایران و آموزش روزنامه نگاری/ محسنیان راد.- مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها – قیمت ۱۰۰۰ تومان – سال نشر قبل از ۱۳۸۴
  ۳٫ خبر / یونس شکرخواه .- مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها .- قیمت ۱۰۰۰ تومان – قبل تر از ۱۳۸۴
  ۴٫ فلسفه داستایفسکی / سوزان اندرسون .- طرح نو .- قیمت ۱۰۰۰ تومان- سال نشر ۱۳۸۵ – قطع جیبی
  ۵٫ سنجش عملکرد در خدمات کتابداری و اطلاع رسانی / کریستین ابوت .- جهاد سازندگی .- قیمت ۵۰۰ تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۶٫ مدیریت آرشیوهای دیدار ی – شنیداری / نور الله مرادی .- سروش – قیمت ۵۰۰ تومان سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۷٫ فن جمع آوری اسناد / ژاک شومیه .- علمی و فرهنگی قیمت ۱۰۰۰ تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۸٫ چه گوارا / کارلوس تابلادا؛ ورجاوند – قیمت ۲۴۰۰ تومان- سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۹٫ دانش چهر ه شناسی و پیشگویی / جرج گروتز – قیمت ۱۰۰۰ – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۱۰٫ عروس آتش/ خسرو سینایی ، حمید فرخ .- آگه سازان – قیمت ۱۲۰۰ سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۱۱٫ عصر رسوائی ها، ماجرای پروفیومو- کیلر / کلایو ایروینگ، ران هال، جرمی والینگتون .- مرغابی . – قیمت ۵۰۰ تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۱۲٫ یک جهان، چندین صدا / شن مک براید – سروش – قیمت ۱۰۰۰ تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۱۳٫ این کتاب رئیس شماست /دریک راونتری .- بنیاد مستضعفان – قیمت ۳۰۰۰ تومان- سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۱۴٫ مدیریت کتابخانه و نظام اطلاع رسانی/موهر سینق/ ترجمه فدایی عراقی
  هیات امنا کتابخانه های عمومی کشور – قیمت ۵۰۰ تومان- سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴٫
  ۱۵٫ رهنمودها و استانداردهای کتابخانه های عمومی کویینزلند/ ترجمه علی حسین قاسمی- انتشارات دبیزش – قیمت ۱۰۰۰ تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۱۶٫ آزادی زنان / ایولین رید – گل آذین – قیمت ۳۰۰۰ تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۱۷٫ نامه جامایکا /مترجم سعید متین .- انتشارات نسل نوین، دیانا –۵۰۰ تومان سال نشر – ۱۳۸۸ – ۷۲ صفحه – فارسی – اسپانیایی
  ۱۸٫ نیچه پس از هیدگر، دریدا و دولوز/ محمد ضمیران .- انتشارات هرمس- قیمت ۳۴۰۰ تومان – سال نشر ۱۳۸۶
  ۱۹٫ روش های تحلیل رسانه ها / آرتور آسا برگر .- انتشارات مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها – قیمت ۱۰۰۰ تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴٫
  ۲۰٫ رسانه های همگانی و دوران اطلاعات /عباس طاهری .- انتشارات پویند.- قیمت ۱۰۰۰ تومان .- سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴ .
  ۲۱٫ مثلث برمودا/ پارلز برلیتز .- انتشارات تلاش – قیمت ۱۰۰۰تومان – سال نشر قبل تر از ۱۳۸۴
  ۲۲٫ هزار توهای بورخس/ خورخه لوئیس بورخس؛ مترجم احمد میر علائی.- انتشارات زمان- قیمت ۳۲۵۰ تومان – سال نشر ۱۳۸۴
  ۲۳٫ داروهای ژنریک ایران/ ترجمه و تالیف محمد آبگون.- موسسه فرهنگی نور دانش ۲۰۰۰ تومان تاریخ نشر قبل تر از ۱۳۸۴- ۱۰۸۸ صفحه – قطع پالتویی
  ۲۴٫ فرهنگ جیبی داروهای ژنریک/حجت اله اکبرزاده پاشا نشر پاشا ۱۰۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴
  ۲۵٫ نشریه پژوهش و سنجش ویژه خبر سروش ۸۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ سال هشتم شماره ۲۷ پاییز ۱۳۸۰
  ۲۶٫ نشریه پژوهش و سنجش ویژه مدیریت رسانه سروش ۶۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ – سال هفتم شماره ۲۳ و ۲۴ پائیز و زمستان ۱۳۷۹

  ۲۷٫ نشریه پژوهش و سنجش ویژه اینترنت سروش ۶۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ سال هفتم شماره ۲۱و ۲۲ بهار و تابستان ۱۳۷۹
  ۲۸٫ نشریه پژوهش و سنجش خبر سروش ۵۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ شماره ۱۲ سال چهارم ۱۳۷۶
  ۲۹٫ نشریه فارابی، فصلنامه تحقیقاتی در زمینه سینما فصلنامه سینمایی – ۸۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ دوره نهم شماره دوم پائیز ۱۳۷۸
  ۳۰٫ رسانه مطبوعات عامه پسند فصلنامه مطالعاتی و تحقیقاتی وسایل ارتباط جمعی ۱۰۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ سال پانزدهم شماره ۴ زمستان ۱۳۸۳
  ۳۱٫ فصلنامه کتاب کتابخانه ملی – ۹۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ دوره دوازدهم شماره سوم پاییز

  ۳۲٫ دا : خاطرات سیده زهرا حسینی اعظم حسینی سوره مهر ۱۱۰۰۰ تومان ۱۳۸۸ ۱ چاپ چهل و پنجم – ۱۰۰ درصد نو – حتی یک بار هم استفاده نشده است
  ۳۳٫ درک فیلم الن کیسبی یر نشر چشمه ۳۰۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴ ترجمه بهمن طاهری
  ۳۴٫ بانوی اردیبهشت زاون قوکاسیان نشر ثالث ، نشر یوشیج ۲۲۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴
  ۳۵٫ ترانه های مدرن تاکینگ گردآورنده و مترجم سمیه جعفری مرکب سپید ۲۲۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴

  ۳۶٫ دیوار، فیلم داستان، اشعار و نقد فیلم؛ به همراه دیدگاه ها، آلبوم های انفرادی، و راهنمای کامل گروه پینک فلوید ابراهیم نبوی نشر نی ۳۸۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴

  ۳۷٫ استراتژی امنیت ملی آمریکا در قرن ۲۱ مترجمان جلال دهمشکی و دیگران موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران ۲۹۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴

  ۳۸٫ ترانه های انیا مترجم امیر محمد جواهری افکار ۱۷۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴

  ۳۹٫ سرزمین گوجه های سبز هرتا مولر مازیار ۲۳۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴

  ۴۰ . نقطه دید در سینما ادوارد برانیگان بنیاد سینمایی فارابی ۱۰۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴

  ۴۱٫ نظریه های زیبا شناسی فیلم، مجموعه مقالات هوگو مانستربرگ و دیگران بنیاد سینمایی فارابی ۱۰۰۰ تومان قبل تر از ۱۳۸۴

  ۴۲٫ ارتباطات فراملی و جهان سوم جرالد ساسمن و جان ای. کنت مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها ۲۰۰۰تومان قبل تر از ۱۳۸۴
  ۴۳٫ نظارت بر مطبوعات در حقوق ایران محمد ابراهیم انصاری لاری سروش ۲۰۰۰ تومان

  Thumb up Thumb down 0

  • سلام
   کل کتابها را یکجا میفروشید یا میشه این شش جلدش رو جدا خرید؟
   ۱٫ اخلاق پروتستان
   ۲٫ فلسفه داستایفسکی
   ۳٫ نیچه پس از هیدگر، دریدا و دولوز
   ۴٫ درک فیلم
   ۵٫ نقطه دید در سینما
   ۶٫ نظریه های زیبا شناسی فیلم

   Thumb up Thumb down 0

 7. سلام علی جان
  من برای اولین بار با سایتت آشنا شدم و این صفحه رو خوندم. به طرز عجیبی انگار نوشته ها و درد دل های خودمو داشتم می خوندم. آره، حمایت نشدن و سرکوفت شنیدن به گناه داشتن ایده های فراوان و ترس از ابراز اونها، درد مشترک خیلی از ما ایرونی هاست. بلاخره اینجا کشور جهان ان ام دیگه، چه انتظاری می شه داشت.
  من نابغه بودم، دانشگاه منو کودن کرد. (سخن یکی از بزرگان)
  به هر حال، ایده خوبی هست. من خودم در حال بررسی این ایده هستم و می خواهم یک سایت در زمینه فروش کتب دست دوم راه بیاندازم و در این زمینه تاریخچه سایت آمازون خیلی برام مفید بود. هرچند اونجا آمریکاست ولی اینجا هم ایرانه! خیلی دوست دارم به گروه شما ملحق بشوم.
  امیدوارم بتونم.
  موفق باشید

  Thumb up Thumb down +1

  • درود بر آریو.
   خوشحالم از این که میخوای یه کار خوب انجام بدی.
   برات آرزوی موفقیت میکنم (هرچند موفقیت بیشتر به خودت بستگی داره)
   اما در مورد گروه، چند سالی هست که تو چارچوب گروه رشدی نکردیم، چون واقعا درس و کار با هم یه جا جمع نمیشن. گروه شاید واسه فرداهاییه که با سوادتر شدیم.

   Thumb up Thumb down 0

 8. من حدود نود تومن کتاب گاج گرفتم برا کنکور امسال یعنی همین کنکور ۹۱٫٫حالا میخوام بفروشمشون بجز یکی دوتاشون که خودم دست دوم گرفتمشون بقیه نو هستن .اگه خواستی برشون داری من در خدمتم

  Thumb up Thumb down +1

 9. سلام.
  مشکل خریدفروش کتب دست دوم برای دانش آموزا و دانشجوها مسئله ای بوده که اساس ایده خریدفروش اینترنتی کتابای دست دوم براشون ایجاد شده و بش فکر کردن. تا اونجایی که میدونم تا حدودی این طرح درجاهای مختلف اجرایی شده (:
  اما مهمترین مسئله اجرایی نشدن ایده ها و یا پیش نرفتن کار: همونطور ک گفتید این کسب و کار سود چندانی نداره در کنار این توهم(!) که انجام دادن اون اغلب ساده فرض میشه. ایده هایی که تمرکز روی یک جنبه کار دارند و نقاط ضعفش جدی فرض نمیشه پس روش کار نمیشه چون احتمالا ارزش بیشتر از اینو رو نداره.
  این ایده رو منم داشتم. البته یک ترم اجراییش کردم دردسرای واقعیی کار رو سنجیدم شش ماه روی نقاط ضعفش و طرح تجاریش کار کردم. تا طرح آب کشیده بشه که ظرف ۵سال درجاهای مختلف اجرایی شدنی و در نوع خودش سودآور بشه. انشاالله! البته منم سوار موتور میشم!! موتوری برا هدایت کردن این حرکت و روون کردن و کم هزینه کردن این خریدفروش برای همون دانش آموزها دانشجوا علاقمند

  در کل هرچند برای من هم مثل شما میزان سود حاصل رضایتبخش نیست اما رضایتبخشش میکنم…

  Thumb up Thumb down +3

 10. من هم قبلا این ایده رو داشتم
  ولی تو جمعه بازار کتاب متوجه شدم این ایده در ایران مفت نمیرزه
  در ایران فقط کتب گاج و کانون فرهنگی و مبتکران و کلا کمک اموزشی و رمان فقط فروش خوبی داره
  شاید باورت نشه ولی در جمعه بازار کتاب ۱۹۰۰۰ تومانی آموزش ورد یا آموزش سیستم عامل رو کسی ۵۰۰ تومان هم نمیخرید البته کتاب ها هم نو بودن

  Thumb up Thumb down +1

 11. علی عزیز:
  با درود، من تخصصم بازاریابی است. نسبتا کتاب خوان هم هستم. چند نکته را فهرست وار برایت مینویسم.
  ۱: ایده ات خوب است و بر اساس نیاز عده ای از مردم است.
  ۲:در کار تجاری الزاما نباید در سال اول دخلت بیشتر از خرجت باشد
  ۳:من حاضرم کتاب هایم را به ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت بفروشم. به ویژه اگر بتوانی در عوضش کتابهایی با ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمتش به من بدهی. ای کاش در سایتت قسمتی برای بررسی کتاب های موجود و درج قیمتش داشتی.
  ۴:اگر میتوانستم با یک بار خرید و فروش کتاب امتیازی بگیرم، (مثلا با هر x ریال تراکنش، ۵ درصد تخفیف اضافی)بشتر به سایتت سر میزدم.
  ۵:اشتیاقت بهترین سرمایه توست. فقط اگر به عمی بودن آن اعتقاد داری ادامه بده.
  هر وقت سایتت را ببینم سعی میکنم از اولین مشتریانت بشوم.
  موفق باشی

  Thumb up Thumb down +1

 12. سلام سپهر جان از این روحیه ایده دوستیت خوشم میاد. ممنون که وقت میذاری. بریم سراغ جواب مواردی که گفته بودی:

  ۱) خوب اگه خیلی ها بخوان کتاباشون رو بفروشن پس یعنی اونا اهل کتاب خوندن هستن. یعنی اهل خرید هم هستن. پس اینکه خیلی ها بفروشن و چند نفر بخرن جای فکر بیشتری داره. ضمنا ۴۵ درصد که من گفتم مبلغ بالائیه. اینطور که من آمار گرفتم باید خیلی کمتر بشه. مدیر هم تو خرید کتابها یه قوانینی داره برای خودش. مثلا کتابهای خیلی خاص و بدون مشتری رو نمیخره. این سیستم بیشتر تمرکزش روی کتابهای پر فروش و عامه پسند باید باشه تا موفق بشه. انصافا مساله خواب پول معضل بزرگی هست توی این سیستم. ولی مثلا یه کسی که با پولش هیچ کاری نمیکنه شاید بد نباشه این کار فرهنگی رو بکنه و حداقل پولش رو به گردش بندازه و با کمی صبر به سوددهی برسونه سیستم رو.

  ۲) خوب من گفتم که این کار انقدری سود نداره که واسطه هاش زیاد بشن. مدیر سیستم باید خودش پیک موتوری هم باشه. بله این کار توی تهران اصلا توجیه نداره. (فکر کن یه موتور از مرکز شهر بخواد بره تا جنوب شهر و برگرده! چقدر زمان و هزینه صرف میشه!!) مگر اینکه مثلا هر دو-سه تا منطقه یه مسئول داشته باشه که بازم اون خودش داستانهایی پیدا میکنه. اما فکر کن وقتی مدیر سیستم با موتور شخصیش نهایتا یه مسافت نهایتا ۱۵ کیلومتری رو بره و برگرده -جمعا ۳۰ کیلومتر- کمتر از ۸۰۰ cc بنزین مصرف میکنه. استهلاک موتورشم (هزینه تعمیر، روغن، سرویس، لاستیک و …) به ازای هر ۳۰ کیلومتر بیشتر از ۵۰۰ تومن نمیشه. یعنی اگه بنزین ۷۰۰ تومنی هم بزنه کلا ۱۰۰۰ تومن خرجشه. که من اونو ۲۰۰۰ تا در نظر گرفتم.
  هزینه اینترنت و استهلاک رایانه و برقش هم انصافا خیلی کمتر از اینا میشه: مثلا مدیر میخواد کلا روزی ۶ بار سفارشات رو بررسی کنه. هر بار ۱۰ دقیقه هم که بشه میشه ۱ ساعت برق + اینترنت + استهلاک رایانه = کمتر از ۱۵۰۰ تومن.

  ۳) نه سپر جان! سرانه مطالعه کتاب تو ایران طبق گفته جام جم:
  http://jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100849360168
  روزی ۱۸ دقیقه هست. خوب پس این نمایشگاه کتابها که برگزار میشن کیا میرن کتاب میخرن؟ همشهریای خودمون دیگه. البته اون قشری که کتابو واسه کلاس گذاشتن میخرن (که انصافا کم هم نیستن) باید کم بشن از این تعداد.

  ۴) روزی ۱۸ دقیقه مطالعه = سالانه حدود ۱۱۰ ساعت. توی ۱۱۰ ساعت چندتا کتاب میشه خوند با چه طیف قیمتی؟ شاید ۱۰ تا کتاب ۵۰۰۰ تومنی بشه خوند. درسته من هیچی نمیخونم ولی بعضیا هم هستن که شب و روز مطالعه میکنن. ما باید همه رو ببینیم. و بله خیلی ها هستن که حاضر نیستن کتاب دست دوم بخرن ولی اگه درک مردم بره بالا که قطعا هم همینطور خواهد بود، حاضرن اینکارو بکنن. به خاطر مزایای مادی و معنویش. اما باید قبلش یه نظرسنجی جامع صورت بگیره.

  ۵) وضعیت کتاب قبل از خرید توسط درخواست کننده باید اعلام بشه. شاید کتاب وضعیتش خوب نباشه و ۲۰ درصد قیمتش بیارزه. شاید کتابی هم ارزش خرید نداشته باشه.

  بالاخره هر کاری مشکلاتی داره که باید راه حل هاش رو پیدا کرد. نشدنی نیست. نه من دلسرد نمیشم. اگه بخوام کاری رو بکنم قبلش یه تحقیق درست درمون در موردش میکنم. و بله هر چی بیشتر آدم ببینه بیشتر ایده به ذهنش میرسه. اما واقعا اینجا نمیشه کارایی رو که تو امریکا میکنن پیاده کرد. فقط میشه ایده گرفت!

  در مورد این جمله: “راستی از یه پسری که فکر های بزگ تو سرشه اصلا توقع روزی ۱۰۰۰۰ تومن سود رو نداشتم….” باید بگم که به این قسمت از نوشته ام شاید خیلی توجه نکردی یا من منظورم رو نرسوندم: “این سیستم به درد دانش آموزان یا دانشجویانی میخورد که خرج یک زندگی روی دوششان نیست و میخواهند مشغول کاری باشند.” من اصلا علاقه ندارم این کارم باشه! چون باید ساعتها وقت بذارم. وقتی رو که میشه باهاش کارای خیلی بزرگ کرد. اما خیلی ها هستن که به همین کارها نیاز دارن. من این ایده رو برای همونا دادم. یه کسی که بیکاره. یه کسی که میخواد پول تو جیبی بیشتری در بیاره. یه دانش آموز میتونه روزی سه چهار ساعت وقت بذار و پول هم در بیاره. از همه مهمتر تجربه ی ارزشمندی برای آینده اش کسب کنه. کار بد نیست. مدتیه روی یه ایده خوب با حسین (دوست خوبم) دارم کار میکنم. ان شا الله اگه موفق شدیم خبرت میکنم. توکل به خدا.
  در مورد این یکی: “هیچ وقت برات ۱۰۰۰۰تومن و ۱۰۰۰۰۰تومن ها نباید مطرح باشه …” من فکر میکنم این به شرایط خود شخص بر میگرده. آدمهایی رو میشناسم که میلیونر بودن اما خودشون ثروتشون رو بخشیدن و دیگه نخواستن میلیونر بشن. من اعتقاد دارم در اکثر موارد آدم هر کاری رو که بخواد بکنه میتونه. شاید کسی بتونه خیلی پولدار بشه ولی دوست نداشته باشه. البته من که فعلا تو فکر پولدار شدن هستم اما پولدار شدن هدفم نیست، وسیله ای هست برای کارای دیگه که البته امیدوارم بر همین طرز فکر بمونم.

  آره این قانون خیلی جاهای دیگه هم صادقه. مثل نسبت کار مفید به غیر مفید، نسبت تعداد ثروتمندا به مردم عادی و …
  کلا آدما تو شرایط بد به کله شون میزنه که کارای بزگر بکنن. نعمته خداییش.
  امیدوارم همه موفق بشن اما با آرمان و عمل درست. ازت ممنونم که کلی وقت گذاشتی. موفق باشی.

  Thumb up Thumb down 0

 13. علی جان من کلا با ایده های نو موافقم و همیشه هم فکر میکنم ارزش شنیدن و بررسی رو دارن.
  این ایده ی تو هم خوب بود اما باید یه ذره بازبینی کنی.
  من چند تا سوال برام پیش اومدم که شاید به دردت بخوره:

  ۱) گفتی کتاب ها رو صاحب فروشگاه میره از فروشنده میخره. خوب این وسط اومدیم و خیلی ها کتاباشون رو خواستن بفروشن، صاحب فروشگاه کلی باید سرمایه گذاری بکنه و بخره و اصلا هم کسی نیومد بیشتر از ۲۰% کتابهارو بخره. تکلیف اون ۸۰% باد کرده چی میشه ؟ خواب پول صاحب فروشگاه چی میشه ؟
  ۲) مطمن باش فقط اگه توی تهران بخوای حساب کنی، یه رفت و برگشت پیک بیش از ۵۰۰۰ تومن میشه (خیلی بیشتر) و نمیدونم چجوری هزینه های دیگه مثل اینترنت و برق و … رو کلا ۱۵۰۰ تومن حساب کردی!
  ۳) آیا فکر میکنی برای کشوری که سالانه مطالعه مردمش فقط ۱۶ دقیقه (در سال) هست این سیستم جواب میده ؟
  ۴) از این ۱۶ دقیقه، چند درصد آدمهاش حاضرا بیان کتاب دست دوم مردم رو بخرن ؟
  ۵) مشکلاتی مثل پاره پوره بودن، یا ناقص بودن کتاب رو کی میخواد حل کنه؟ مدیر سایت ؟

  و خیلی مشکلات دیگه که نمیخوام مطرح کنم و دل سردت کنم. ولی باید یک سیستم رو از همه جهت بررسی کنی.
  شاید بد نباشه بری ببینی سایت های بزرگی مثل Ebay و … سیاست کاریشون چیه. سایت های خارجی زیادی هستن که نه تنها کتاب بلکه لباس و … دست دوم هم میفروشن، اما باید بررسی بکنی ببینی اونا چیکار میکنن. شاید ایده های بهتری به ذهنت برسه.

  راستی از یه پسری که فکر های بزگ تو سرشه اصلا توقع روزی ۱۰۰۰۰ تومن سود رو نداشتم. اگه ایده ها و فکرات بزرگه حتما باید خواسته هات و در آمدت هم بزرگ باشه. هیچ وقت برات ۱۰۰۰۰تومن و ۱۰۰۰۰۰تومن ها نباید مطرح باشه.

  در مقدمه ات از عدم حمایت خانواده و دوستانت نسبت به ایده ها و خودت گفته بودی. آیا با قانون ۸۰-۲۰ آشنا هستی؟
  این قانون میگه، ۸۰% ثروتمند ترین مردم امروز دنیا یه روزی جزو ۲۰% ضعیف ترین و فقیرترین مردم کشورشون بودن.
  اگه تو زندگی آدمهای بزرگ دقت کنی میبینی واقعا این قانون درسته. علتش هم اینه که همیشه اونها خواستن که شرایط رو تغییر بدن و پشت کار و باور داشتن به خودشون و کارشون و همت کردن و شده. پس تو هم به ساپورت هیچ کسی نیاز نداری، چه مالی چه روانی (درسته اگه باشه بهتره ولی نگران نبودش نباش) و به خدا توکل کن و از اون کمک بگیر و تلاش کن، من مطمنم موفق میشی.
  مرسی
  سپهر

  Thumb up Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>