روش تحقیقِ شناخت دختر، برای ازدواج – قسمت اول

پنجشنبه ها یه کلاسی میرم که نیم ساعت دومش پیرامون موضوع ازدواجه. مطالب خیلی خوبی توسط استاد ارائه میشه که حیفم اومد از طریق این وبلاگ با دوستای خوبم که اغلب تو سن ازدواج هم هستن به اشتراک نذارم. استاد گرامی این کلاس، مطالبش رو بر اساس رفرنس های اساسی و صحیحی ارائه میکنه -که در آینده معرفیش میکنم. تو اوضاع و احوال خنده داری که دختر پسرا (تازه اونایی شون که احساس روشنفکری میکنن) سعی میکنن با رنگ مورد علاقه روسری و زیرشلواری، طالع بینی شرقی و روانشناسی غربی همدیگه رو بشناسن، این مطالب منطقی میتونه خیلی مفید و راهگشا باشه.

این نوشته، خلاصه صحبتهای استاد هست که سر فصل هاشو سر کلاس با گوشی یادداشت کردم و چیزی از خودم بهش اضافه نمیکنم. این اولین جلسه از موضوع تحقیق خانواده پسر، در مورد دختر هست که در ادامه میخونید:

نکات:

 • تحقیق از بقال محله، همسایه، رئیس دانشگاه و رئیس شرکت را فراموش کنید! بهترین افراد برای تحقیق در مورد دختر یا پسر، نزدیکان او اعم از مادر، پدر، خواهر، برادر، دوستان صمیمی، همکلاسی ها و … هستند. تصور نکنید نزدیکان حقایق بد را کتمان میکنند! مطمئن باشید با طرح سوال های جزئی  از میان حرف همین نزدیکان، بهترین و صحیح ترین سرنخ ها و واقعیت را به دست خواهید آورد.
 • ترتیب آدمهایی که از آنها تحقیق میکنید مهم است. ابتدا مادر، بعد خواهر بزرگتر، خواهر کوچکتر، برادر،دوستان و … در نهایت پدر. به این علت که هرچه جلوتر میرویس سرنخ های بیشتری از مدل شخصیتی دختر به دستمان می آید. در غیر این صورت راه به جایی نخواهیم برد.
 • وقتی از خانمها سوال میکنید همان جمله اول پاسخشان را باور کنید، چون بلافاصله احساسی میشوند و حقیقت را در ادامه حرف کتمان میکنند.
 • وقتی از مردها سوال میکنید بحث را کش بدهید، چون معمولا مرد ها اول قضیه حقیقت ها را پنهان میکنند اما در اواخر صحبت حس خداشناسی و عذاب وجدان می آید سراغشان و یواش یواش حقیقت ها رو لو میدهند.
 • کسی را برای تحقیق پیش قدم کنید که روابط عمومی خوبی داشته باشد، خیر و صلاح شما را بخواهد و نسبت به دختر و خانواده اش هیچ علاقه یا دشمنی ای نداشته باشد.
 • آدمها وقتی که دروغ میگویند یا میخواهند حقیقت را پنهان کنند طرز بیان و قیافه شان تابلو میشود، هوشمند باشید.
 • وقتی دیدید دختر مورد نظر چند اشکال در شخصیتش وجود دارد، به این معنا نیست که به درد ازدواج نمیخورد! به خودتان هم نگاه کنید. آدم ها همه اشکال دارند، باید با مشکلات قابل حل کنار آمد و رشد کرد.

یک مثال برای هوشمندی در گرفتن جواب صحیح از خانم ها:
سوال شما یا محقق: دختر خانم شما زود عصبانی میشه؟ جواب مادر دختر: دخترای امروز که دیگه حوصله و اعصاب ندارن! ولی نه دختر من خوبه خدا رو شکر، عصبانی نمیشه. نتیجه: دختر ایشان زود عصبانی میشود اما مادر میخواهد کتمان کند.

نکته: زن و شوهر بدون استئنا برای هم بعد از مدتی عادی میشوند. یا ۶ ماه یا ۳ سال! در هر صورت خیلی زود رفتار های واقعی آنها پس از پایان این دوره ی زیبا و پرهیجان ابتدای ازدواج، بروز خواهد کرد. اگر احیانا خاطرخواه شده اید و فکر میکنید طرفتان بهترین زن یا مرد دنیاست، امیدواریم اگر اشتباه میکنید (که معمولا هم همینطور است) مشکلاتی پیش بیاید تا حداقل در دوران عاشقی ازدواج نکنید.

تحقیق از نفر اول: مادر دختر خانم
سوال ۱:
دختر خانم تو کارای خونه به شما کمک میکنه؟
هدف سوال: برای کشف حس مسئولیت پذیری دختر نسبت به مدیریت خانه است. البته سوال چندان مهمی نیست، چون زن وظیفه ندارد در خانه شوهر کار کند اما اگر برایتان مهم است که غذاهای خوشمزه بخورید یا همسرتان زیاد دور و برتان تاب بخورد پرسیدنش لازم است.
سوال ۲: رابطه دختر خانم با شما و پدرش خوبه؟ اگه عصبانی بشه از دست تون، چیکار میکنه؟ قهر میکنه؟ بدخلقی میکنه؟
هدف از سوال: اگر دختر خانم قهر میکند و یک هفته میرود توی اتاقش بدانید که خیلی زود همین رفتار را در برابر شما نشان خواهد داد. اگر با مادرش دعوا میکند، بعید نیست همین کار را با شما بکند! اگر وقتی پدرش از سر کار می آید، برایش شربت میبرد و تحویلش میگیرد پس این پتانسیل را دارد که برای شما هم همین کار را بکند (پتانسیلش هست یعنی به رفتار پسر هم بستگی دارد) اگر پدرش برایش چیزی را نخرید و دختر سر این موضوع ناراحت شد و قهر کرد، با شما هم همین کار را خواهد کرد.
سوال ۳: رابطه اش با خواهر و برادرش چه مدلیه؟ باهاشون مهربونه؟ آدم حسابشون میکنه؟ دغدغه ی مشکلات اونا رو داره؟
هدف از سوال: هدف این سوال این است که بدانیم وقتی شوهر برای زن عادی شد، چه مدل رفتاری از او بروز خواهد کرد. برای مثال باید بفهمیم وقتی برادر یا خواهر دختر خانم، مریض میشود، کنکور قبول میشود، سربازی جای دور می افتد، کار گیرش نمی آید و غیره، عکس العمل دختر خانم چگونه است. اگر بی تفاوت است و اصلا برایش مهم نیست مطمئن باشید شما هم با شدت بیشتری برایش مهم نخواهید بود. اما اگر حساس است برای شما هم -البته شدت بیشتری- نگران خواهد شد.

تحقیق از نفر دوم و سوم: خواهر بزرگتر دختر خانم، سپس خواهر کوچکتر
۳ سوالی که از مادر دختر پرسیدید به حالت های دیگر یا به همان حالت از خواهر بزرگتر هم بپرسید. سعی کنید سوالها را طوری طراحی کنید که جوابهای طولانی تری داشته باشد. با این شیوه سرنخ های بیشتری به دست خواهید آورد. علاوه بر آن سه سوال دو سال دیگر هم از او بپرسید:
سوال ۱: علاقه مندی های و چیزهای دوست نداشتنی دختر خانم چیست؟
هدف از سوال: متوجه بشوید -برای مثال- دختر خانم خرید کردن افراطی (ولخرجی) را دوست دارد؟ ماشین دار بودن شوهرش برایش خیلی مهم است؟ زیاد سفر رفتن را دوست دارد؟ از ارتباط شوهر با خانواده اش خوشش نمی آید؟ به کم کردن روی دخترهای فک و فامیل با به رخ کشیدن پوشش و جواهرات، علاقه دارد؟ و …
سوال ۲: در موقعیت های حساس و شرایط سخت حالات احساسی و منطقی اش چگونه است؟
هدف از سوال: اگر دختر خانم بعد از قبول نشدن در کنکور یک ماه خودش را در اتاق زندانی کرد، به این معناست که زیادی احساسی و غیر منطقی با مشکلات برخورد میکند. اما طبیعی است یک هفته ناراحت باشد و به مرور کنار بیاید. متوجه بشوید که دختر خانم بیشتر غیر منطقی و احساسی است، یا منطقی و کمی احساسی. گزینه دوم قطعا بهتر است.

پی نوشت: قسمت دوم، جمعه ی آینده منتشر میشه، فایل صوتیش رو هم میذارم.
شما با هوشمندی خودتون سوال های مختلفی رو از افرادی که ازشون تحقیق میکنید میتونید بپرسید ولی سوالات فوق اساسی ترین سوال ها هستن.

تحقیق خانواده دختر در مورد پسر مدلش با این تحقیق متفاوته، که اگه امکانش باشه در قسمت های بعدی به اون نیز میپردازیم.
اگه افرادی رو میشناسید که در شرف ازدواج هستن این مطلب رو باهاشون به اشتراک بگذارید.

8 نظر برای “روش تحقیقِ شناخت دختر، برای ازدواج – قسمت اول

 1. صحبت از ازدواج کردی، تو دلم گفتم هی روزگار…
  علی آقا اگه میشه در مورد سن ازدواج واسه پسرا، شرایط ازدواج واسه پسرا، انتخاب همسر( که مثلا توسط پسر انتخاب شده باشه یا توسط والدین، خوبی اینکه بدر و مادر واسه آدم انتخاب کنن اینکه اگه بد درامد به پای اوناست و بدی که داره اینکه زیبایی و چیز های دیگه رو در نظر نمی گیرند) و از این چیزای مشابه اگه تو کلاستون بحث میشه در اینجا قرار بدید. ممنونم. منتظر جوابتون هستم

  Thumb up Thumb down +1

  • باشه! حاجی هم تو کلاس یه بحثایی میشه هم خودم یه نظرایی دارم. اتفاقا یه دسته باز کردم تو موضوعات وبلاگ به اسم “ازدواج” به مرور مینویسم در موردش. یا علی

   Thumb up Thumb down 0

 2. علی جان اگه فایل صوتی میزاری اگه ممکنه متن آن را هم توی وبلاگت بنویسی مثل همین چیزی که الان نوشتی بنویسی خیلی بهتره….خواندن شنیدن نیست و همینطور شنیدن خواندن نیست این دو مقوله ایی جدا هستن :-) این ها را گفتم که من معمولا با خواندن میتونم کاملا دید بهتری به موضوع داشته باشم و مزیتش اینه که چند بار هم میشه پشت سرهم خواند و یا از وسط دوبار بخونم و کلا نکته برداریش خیلی راحتتره و دلایل دیگری که خودتون بهتر میدونید….

  موفق باشید.

  Thumb up Thumb down +1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>